Ekonomi

Petrol, ABD stoklarındaki düşüşü ve Fed sonrası kaybı koruyor

ABD ham petrolü, bir önceki seansta yüzde 1,7 düştükten sonra Perşembe günü varil başına 68 dolardan işlem gördü. Hükümet bilgilerine göre, ülke çapındaki ABD stokları dört ayın en büyük artışını gösterirken, Oklahoma, Cushing’deki büyük bir depolama merkezindeki stoklar iki yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Fed yetkilileri bir dizi faiz artırımını duraklattı, ancak öngörülen borçlanma maliyetlerinin, Başkan Jerome Powell’ın şaşırtıcı kalıcı enflasyon olarak adlandırdığı şeyi dizginlemek için önceden beklenenden daha yüksek olacağı tahmin ediliyor. Merkez bankasının ABD ekonomisini resesyona sürükleyeceğine dair korkular yeniden su yüzüne çıktı.

Vadeli kontratlar Mayıs ayının başından bu yana dar bir aralıkta ilerliyor ancak ABD’deki yavaşlama ve Çin ekonomisindeki yavaş toparlanma nedeniyle New York’ta ham petrol bu yıl yüzde 15 değer kaybetti. Perşembe günü açıklanan resmi verilere göre, Asya ülkesinin görünür petrol talebi geçen ay bir yıl öncesine göre yüzde 17 artarken, sanayi üretimi de yükseldi.

Talep için bazı parlak noktalar olsa da, genel olarak kasvetli görünüm Wall Street’in bu yıl keskin bir fiyat rallisi için tahminlerinden vazgeçmesine neden oldu. JPMorgan Chase & Co. Çarşamba günü ham petrol fiyatı iddialarını geri çeken son büyük banka oldu.

haberurgup.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu