Ekonomi

Reel kesim güveni Şubat’ta arttı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından açıklanan bilgilere göre reel kesim güven endeksi bir önceki aya göre 1,0 puan azalarak 2023 Şubat ayında bir önceki aya göre 102,4 oldu.

Endeksi oluşturan anket sorularına ilişkin yayılım endeksleri incelendiğinde toplam sipariş büyüklüğü, mevcut toplam sipariş büyüklüğü, mevcut mamul stoku, önümüzdeki üç aydaki toplam istihdam ve sabit sermaye değerlendirmelerinin olduğu görülmektedir. yatırım harcamaları endeksi artış yönünde etkilerken, önümüzdeki üç aydaki ihracat sipariş büyüklüğü, önümüzdeki üç aylık dönemdeki üretim hacmi ve genel eğilime ilişkin değerlendirmeler endeksi azalan yönde etkiledi.

Mevsim etkilerinden arındırılmış reel kesim güven endeksi bir önceki aya göre 0,7 puan artarak 102,4 oldu.

Anketi yanıtlama oranı deprem bölgesinde yüzde 61’e geriledi.

Şubat 2023 İktisadi Eğilim Anketi sonuçları, imalat sanayinde faaliyet gösteren 1.678 işyerinin cevapları ağırlıklandırılarak ve toplulaştırılarak değerlendirildi.

Reel sektör inancı ve İktisadi Yönelim Anketi sonuçları 1 Şubat itibarıyla derlendi. Depremden etkilenen 11 ilde firmaların müdahale oranı bir önceki ayda yüzde 87 iken, şubatta yüzde 61,1’e geriledi.

100 veri altındaBu, anketin kapsadığı reel kesim temsilcilerinin ekonomik faaliyetlere olan inancının azaldığı ve görünümün karamsar olduğu anlamına gelmektedir.

Kapasite kullanımı binde 1 arttı

İmalat sanayi genelinde mevsimsellikten arındırılmış Kapasite Kullanım Oranı (CA-MA) bir önceki aya göre 0,1 puan azalarak yüzde 75,7 oldu.

Mevsim etkilerinden arındırılmamış Kapasite Kullanım Oranı (KKO), bir önceki aya göre 0,1 puan azalarak yüzde 75,2 oldu.

posofhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu