Haber

Son dakika haber: Türkiye’den İran ve Pakistan’a davet

Dışişleri Bakanlığı, İran ile Pakistan arasındaki gerginliğe ilişkin yazılı açıklama yayınladı. Bakanlığının değerlendirmesinde şu ifadelere yer verdi: “İran’ın Irak’taki belirli hedeflere yönelik saldırılarıyla başlayan, dün sabah İran’ın Pakistan içindeki belirli hedeflere yönelik saldırılarıyla genişleyen ve Pakistan’ın İran içindeki hedeflere yönelik saldırılarıyla artan gelişmelerden endişe duyuyoruz. bu sabah (18 Ocak).

DİYALOG VE İŞBİRLİĞİ ÇAĞRISI
Sorunların, BM Şartı başta olmak üzere uluslararası hukukun temel ilkeleri çerçevesinde, ülkelerin egemenlik ve toprak bütünlüğüne karşılıklı saygıyı esas alan, dostluk ve kardeşlik anlayışıyla çözülmesi gerektiğine inanıyoruz. Tüm sorunların, bölgesel güvenlik ve istikrarı daha fazla tehdit etmeden, diyalog ve işbirliği yoluyla çözülmesini umuyoruz.

Dost ve kardeşlerimizi İran, Irak ve Pakistan’ı itidal ve sağduyuyla barışı sağlamaya davet ediyoruz. “Türkiye Cumhuriyeti, anlaşmazlıkların barışçıl çözümü konusunda deneyimlerini paylaşmaya ve bölge ülkelerine katkı sağlamaya hazırdır.”

kocaali-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu