Haber

Tacikistan, Afganistan ve Özbekistan’a elektrik ihracatını artırıyor

Tacikistan’ın Afganistan ve Özbekistan’a elektrik ihracatı yılın 10 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10,7 arttı.

Tacikistan Devlet İstatistik Enstitüsü’nden yapılan açıklamada, Tacikistan’ın Ocak-Ekim döneminde Afganistan ve Özbekistan’a 101 milyon dolar değerinde elektrik sattığı belirtilirken, satılan elektrik gücünden elde edilen gelir aynı döneme göre yüzde 10,7 arttı. geçen yılın

Tacikistan’ın geçen yılın Ocak-Ekim döneminde bu ülkelere 91.3 milyon dolarlık elektrik satışı yaptığı hatırlatılırken, bu yılın 10 ayında bu iki ülkeye teslim edilen elektrik miktarı hakkında bilgi verilmedi. Açıklamada, Ocak-Ekim döneminde elektriğin ülkenin toplam ihracatındaki payının da yüzde 5,7 olduğu belirtildi.

Afganistan, Tacikistan tarafından satılan bir kilovat saat elektrik için 4,11 sent ve Özbekistan 2 sent ödüyor. Tacikistan, nehirlerdeki su mevcudiyetinin azalması nedeniyle sonbahardan itibaren komşu ülkelere elektrik ihracatını süresiz olarak askıya aldı.

Geçen yıl 20,6 milyar kilovatsaat elektrik üreten Tacikistan, Afganistan ve Özbekistan’a sattığı 2,4 milyar kilovatsaat elektrikten 77,1 milyon dolar gelir elde etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu