Haber

KİM Kahramanmaraş Depremi İçin 3. Seviye Acil Durum İlan Etti: 3. Seviye Acil Durum Nedir?

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler 10 ilde büyük yıkıma neden oldu. Başta Suriye olmak üzere diğer ülkelerde de hissedilen deprem can ve mal kaybına neden oldu. 6 Şubat Pazartesi günü meydana gelen depremin ardından arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Çok sayıda vatandaşımız enkazdan kurtarıldı. Türkiye’nin dört bir yanından ve dünyanın birçok yerinden deprem bölgesine yardım eli uzanmaya devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Kahramanmaraş’ta meydana gelen sarsıntının ardından yaptığı açıklamada, ‘3. ‘acil durum’ ilan etti. Peki 3. seviye acil durum nedir? Hangi durumlarda duyurulur?

Kahramanmaraş’ta 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler 10 ilde hissedildi ve büyük yıkıma neden oldu.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ardından dünya basını sessiz kalmadı ve birçok ülkeden yardım ekipleri ülkemize geldi.

Dünya Sağlık Örgütü depremin ardından ‘3. Seviye Acil Durum’ ilan etti. Peki ‘3. Seviye Acil Durum’ ne anlama geliyor?

Dünya Sağlık Örgütü’nün ilan ettiği ‘3. Seviye Acil Durum’ en yüksek acil durum anlamına geliyor. 3. Seviye Acil Durum ilan edildiğinde, DSÖ’nün varlıklarının seferber edilmesi anlamına gelir.

DSÖ Avrupa Direktörü Dr. Kluge, dün gerçekleştirilen DSÖ Yürütme Konseyi toplantısında depremle ilgili bilgilendirici bir sunum yapıldığını ve Acil Durum ilan edilmesini uygun gördüklerini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu